A világ első műtermét Thomas Alva Edison építette 1893-ban. Az 1920-as évek végére az amerikai filmipar stúdiók rendszerébe szerveződött. A „Big Five” (a nagy ötös) – a Paramount, a MGM, a Fox Film, a Warner Brothers és az RKO – mind saját stúdióval és mozilánccal rendelkeztek. A másik három kisebb cégnek – Universal, Columbia, United Artists – nem voltak filmszínházai. Az ötösfogat a filmek bevételeinek jelentős hányadára tett szert. A többi ország saját nemzeti piacának egy részét kénytelen volt átengedni az amerikai filmiparnak. 1930 és '34 között csaknem 25%-kal csökkentek a mozik jegybevételei. Ebben az időszakban jöttek létre a filmipar legbefolyásosabb szervezetei. Ezek máig jelentős hatalommal rendelkeznek.
A televízió új lehetőségeket nyitott a stúdiók számára. Bár a hagyományos stúdiórendszer felbomlott, a nagyobb hollywoodi cégek mégis életben maradtak. Filmmegjelenési lehetőségeiket az újonnan felépített bevásárlóközpontokban kialakított mozikban aknázták ki. Káprázatos filmeket mutattak be, amiket a mozikból való kifutásuk után átadtak a televízióknak.
Független alkotóként kezdték kezelni a sztárokat, a rendezőket és a producereket. Az átalakulás egyetlen áldozata, az amúgy is betegeskedő RKO Pictures volt. A többi cég a mai napig fennáll.
20th Century Fox, Columbia Pictures, DreamWorks SKG, Miramax, Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), New Line Cinema, Orion Pictures, Paramount Pictures, Tri-Star Pictures, United Artists, Universal Pictures, Warner Brothers, RKO Pictures
Felhasznált forrás: hu.wikipedia.org
|