Auguste Lumière (Auguste Marie Louis Nicolas Lumière) és testvére Louis Lumière (Louis Jean Lumière) Besançon születtek és nevelkedtek. Auguste 1862. október 19. - én, öccse pedig 1864. október 05 - én látott napvilágot. Francia mérnökök, akik feltalálókként és filmkészítőkként korszakalkotó szerepet játszottak a fotográfia és film történetben. Nevüket többnyire együtt emlegetik, Lumière testvérek, illetve Lumière fivérek formájában. Számos, fényképészeti szabadalmuk mellett a legfontosabb a mozgókép rögzítésére és vászonra történő kivetítésére, valamint másolásra egyaránt alkalmas kinematográf elkészítése volt, mellyel 1895. december 28-án Párizsban végrehajthatták a világ első kereskedelmi célú vetítését, mely eseményt tekintik a mozi megteremtésének.
Az 1870-es években költöztek Lyonba. Mindketten műszaki és technológiai ismereteket tanultak. A testvérek menedzserként dolgoztak apjuk fényképészeti lemezeket gyártó üzletében. Az üzlet neve "Lumière és Fiai" volt.
A testvérpárnak három húga (Jeanne, Juliette és France), valamint egy öccse (Édouard) volt. A családtagok szoros, bensőséges kapcsolata különös házasságok kötéséhez vezetett. 1893-ban három Lumière testvér házasságot kötött apjuk közeli barátja, Alphonse Winckler három gyermekével. 1894-ben Auguste-nak és Louis-nak lánya született: Andrée, illetve Susanne.
Az idősebbik fiú 1954. április 10. - én Lyon - ban, az ifjabbik pedig Bandol - ban, 1948. június 06. - án vesztette életét. A két fivér a lyoni Guillotière temetőben nyugszik, családi sírboltban.
Tanulmányaik
A Lumière fivérek – elsősorban Louis technikai zsenialitásának köszönhetően – számos fotográfiai újítást hajtottak végre, s mintegy 170 szabadalomnak lettek tulajdonosai. Közülük a leginkább figyelemre méltó az 1881-ben levédett száraz-lemezes eljárás volt, mellyel fontos lépést tettek a mozgókép-készítés felé. A később „Étiquette bleue” („Kék címke”) elnevezéssel forgalmazott ezüst-bromid alapú száraz fényképészeti lemez igazi üzleti sikert hozott számukra.
Apjuk 1892-ben visszavonult, a testvérek ekkor kezdtek el mozgóképeket készíteni. Szabadalmaik sora vezetett a filmfelvevő kamera megalkotásáig, a legjelentősebb egy „karmos”, alternáló mozgást végző, a varrógép kelmetovábbítója által ihletett filmtovábbító szerkezet, amely képes volt megállítani minden egyes filmkockát egy-egy pillanatra a vetítőablak előtt. Az általuk megvalósított és 1895. február 13-án szabadalmaztatott kinematográf egyaránt alkalmas volt mozgókép rögzítésére és vászonra történő kivetítésére.
Újabb nagy találmányuk – Louis Lumière szerint a legjelentősebb, melyre tíz évet szentelt – az autokróm, az első valódi, tömegesen is alkalmazható színes direktpozitív képrögzítési eljárás lett, melyet 1907-ben szabadalmaztattak.
Zártkörű vetítések
A kinematográf szabadalmaztatását követően forgatták le első filmjüket Lyon-ban, saját üzemük előtt 1895. március 19-én délben. A munkaidő vége című, 46 másodperces alkotáson a Saint-Victor úti üzemből távozó munkások láthatók. Zártkörű bemutatására 1895. március 22-én Párizsban került sor. Az év folyamán Louis Lumière mintegy kéttucatnyi filmet forgatott a mindennapi életet bemutatva. Az első, nagyközönség számára is nyilvános, fizetős vetítésre 1895. december 28-án került sor a párizsi Grand Café indiai termében. A belépődíj 1 Frank volt és 33 vendég láthatta az előadást. Ezt az előadást tekintik a film illetve a mozi születésének.
A párizsi első, fizetős előadáson 10 rövidfilmet mutattak be, melyeket az év folyamán forgattak:
-
A munkaidő vége (La sortie de l'usine Lumière à Lyon)
-
La voltige
-
La pêche aux poissons rouges
-
Le débarquement du congrès de photographie à Lyon
-
Les forgerons
-
Megöntözött öntöző (L'arroseur arrosé [Le jardinier])
-
A kisbaba reggelije (Le repas de bébé)
-
Le saut à la couverture
-
La place des Cordeliers à Lyon
-
La mer [Baignade en mer]
A nagyfokú érdeklődés láttán a Lumière fivérek folytatták a mindennapi élet apró történéseinek mozgóképpel való megörökítését, később pedig már megrendezett jeleneteket is felvettek.
Egyéb találmányaik
Érdeklődésük a sztereófotó (olyan képalkotási módszer, amelyben térlátás illúziója kelthető) felé irányult. Majd tökéletesítették a máltai keresztet Később pedig rengeteg új találmány készítésénél voltak jelen, pontosabban orvostudomány felfedezésein. Ilyen például az égési sérülések kezelésére alkalmas paraffinnal impregnált sebtüll megszületése.
Tisztelgés a testvérpár előtt
-
1952 és 1967 között a francia Messageries Maritimes társaság egyik óceánjáró hajója Louis Lumière nevét viselte
-
La Ciotat-ban, a tengerparton emlékművet emeltek tiszteletükre, az egykori birtokukhoz vezető allét pedig Lumière fasornak keresztelték el. A város filmszínháza ugyancsak nevüket viseli
-
ugyanitt 2013 - ban kiállítótermet rendeztek be a számárukra
-
Franciaországban több oktatási intézmény viseli nevüket
-
a cannes-i fesztiválpalota nagy előadótermét Louis Lumière-ről nevezték el
-
2009 óta Lyonban, a Lumière Intézet minden évben megrendezi a Lumière Fesztivált
-
Nevüket viseli a Lumière-díj, amit a nemzetközi sajtó Párizsban tevékenykedő filmes szakírói ítélnek oda évente, több kategóriában, kiemelkedő francia vagy frankofón filmeknek, illetve alkotóiknak
-
a párizsi Disneyland filmművészetnek szentelt parkjában (Walt Disney Studios Park) a főtér „place des Frères-Lumière” nevet viseli
-
mindkét fivér csillagja megtalálható a hollywoodi hírességek sétányán.
-
Lyonban, a Monplaisir téren, Antoine Lumière egykori lakóházával, a Lumière Intézetnek otthont adó villával szemben, egy óriás hajlított vetítővászon alakú emlékművet emeltek, melynek fehérre festett homorú oldalára, szabadtéri előadások keretében filmeket vetítenek.
-
2010-ben Philippe Starck francia formatervező A vonat érkezése című filmet használta fel a Royal Monceau szálloda digitális vetítőterme, a „Lumière-ék mozija” bejáratának díszítőmotívumaként.
Forrás: hu.wikipadia.org (átírva)
|